Samen musiceren in een cultureel diverse context
terugblik op Crossing Borders, Sharing Songs
1 februari 2024
terugblik op Crossing Borders, Sharing Songs
1 februari 2024
In 2022 en 2023 volgde Muziekmozaïek het unieke Europees project ‘Crossing Borders, Sharing Songs’. In dit project deelden drie organisaties hun expertise en methodes om muziek te maken in een cultureel diverse context: kleinVerhaal in Oostende, Flotsam Sessions in Londen en Orchestre Partout in Amsterdam.
Muziekmozaïek heeft zelf veel expertise in het samenbrengen van muzikaal erfgoed van over de hele wereld. Ethno Flanders brengt jaarlijks jongeren samen met verschillende sociale, culturele, educatieve en muzikale achtergronden. Die cross-over lukt vlot in een internationale uitwisseling, maar is soms een grotere uitdaging in eigen land. Daarom willen we muzikanten en muziekdocenten graag inspireren en uitdagen!
We volgden twee trainingsweken met de drie partnerorganisaties en kregen een inkijk in ieders aanpak en werkvormen. Dit leverde heel wat oefeningen en tips op die we bundelden in een inspiratieboekje.
Wil je het boekje graag als download? Laat het ons weten via an@muziekmozaiek.be.
De publicatie geeft concrete tips mee aan begeleiders van participatieve en interculturele muziekprojecten. Zo helpt het als zij een herkenbaar rolmodel zijn of samenwerken met muzikanten met een migratieachtergrond. Deelnemers vinden makkelijker hun eigen plek als zij kunnen improviseren op simpele melodieën. En begeleiders hebben vooral veel empathie en tentakels nodig om in te spelen op de energie en bijdrage van elke deelnemer.
In de zomer 2023 gaven we enkele jonge folkmuzikanten de kans om ook te proeven van het project Crossing Borders tijdens een afsluitende zomerweek. Deelnemers van alle partnerorganisaties verzamelden in Oostende en werkten onder begeleiding van professionele coaches toe naar een afsluitend concert op Theater aan Zee.
Op vrijdag 2 februari sloten we het project af met een inspiratiemoment voor muzikanten in De Centrale. Dr. Jo Gibson van York St. John University en Dr. An De bisschop van Universiteit Gent leidden het inspiratiemoment in met een praktijkgerichte lezing over vaardigheden en competenties die muzikanten nodig hebben in het begeleiden van participatieve muziekprojecten.